سفارش تبلیغ
صبا
یک قدم تا ظهور
چهارشنبه 90 تیر 22 :: 7:47 عصر ::  نویسنده : منتظر روشنی(س .ن)

 

313یار

پیرامون 313 یار مخصوص وویژه امام زمان به دو نکته مهم اشاره مى نمایم :

1 ـ تواتر حدیث 313 نفر :

در هـمـه جــا مـعـروف اسـت و در کـتـاب هــاى مربوط به امام زمان (عج) نوشته شده که هنگام ظهور آن حضرت 313 نفر یاران مخصوصش به او مى پیوندند و همچون کــوه در بـرابر حوادث ایستادگى کرده و همراه امام  هستند و این حدیث 313 نفر در کتب معروف مانند بحار الانوار و اثبات الهداة و منتخب الاثر...آمده است.

2 ـ ویژگی هاى مخصوص یاران خالص یعنى 313 نفر از دیدگاه روایات :

الف) امام مهدى (عج) در انتظار آنها به سر مى برد :

هنگام ظهور امـام قائم (ع) آن حضرت قبل از آنکه کنار کعبه برود و تکیه بر کعبه کند و صداى دل آراى خــود را بلند کرده و به جهانیان برساند ، در مکانى به نام ذى طوى در انتظار 313 نفر از یاران خاصش توقف مى کند تا اینکه آنها مى آیند و به آن حضرت مى پیوندند... و از آنجا همراه امام به کنار کعبه مى روند ...

ب) 313 نفر از اطراف جهان جمع مى شوند :

امام باقر ع مى فرماید : خداوند براى حضرت قائم (عج) از دورترین شهرها به تعداد جنگاوران جنگ بدر، 313 مرد را جمع مى کند.

ج) 313 نفر نخستین بیعت کنندگان با حضرت قائم (عج) هستند :

هنگام ظهور نخستین کسانى که پس از جبرییل امین با امام قائم (عج) بیعت مى کنند ، همین 313 نفر هستند و ایـن مطلب در احادیث آمده است. البته بــایــد تــوجـه داشت که آغاز ظهور یاران امام زمان 313 نفرند و گرنه بطور سریع به ریاران آن حضرت افزوده مى شود، بطورى که در همان آغاز به چندین هزار نفر خواهند رسید. (در واقع اینها یاران خاص و نزدیک امام هستند.)

د) 313 نفرجانبازان سلحشوراند :

امام سجاد ع مى فرماید : این 313 نفر در حدّى از ایثار و جانبازى و شجاعت و سلحشورى هستند کــه دشمنان قــائــم جمع مى شوند تـا آن حضرت را به قتل برسانند ، همین 313 نفر با دفاع قهرمانانه در راه آن حضرت دشمنان را دفع مى کنند.

هـ) 313 نفر پرچمداران و حاکمان روى زمین هستند :

امام صادق ع فرمود :
گـویــا امــام قــائـم (عج) را بر بالاى منبر کوفه مى نگرم که یارانش 313 نفر مرد به تعداد جنگاوران مسلمانان جنگ بدر اطرافش را گرفته اند این یاران پرچمداران و حاکمان بر مردم در زمین از جانب خداوند هستند.

و) 313 نفر امت معدوده و همچون پاره هاى ابرهاى متراکم هستند :

در قرآن مى خوانیم ـ هر جا که باشید ، خداوند همه شما را حاضر مى کند ـ در تفسیر این آیه شریفه امام باقر (ع) مى فرماید :
منظور یاران قائم (عج) اند که 313 نفرند ، بــه خــدا سـوگـنـد منظور از امـت معدوده کـه (در سوره هود آمده) آنها هستند. به خدا سوگند در یک ساعت همگى جمع مى شوند ، همچون پاره هاى ابر پائیزى که بر اثر باد جمع و متراکم مى گردد.

ز) 313 نفر رکن ها و پایه هاى خلل ناپذیر و پشتیبانان محکم اند :

امــام صـادق در تفسیر آیــه 70 سوره هود که در آن آمده ، حضرت لوط به قوم سرکش و تبهکار خود گفت : «لو أن ّ لى بکم قوّة او آوى الى رکن شدید» ، فرمود : منظور از قوة همان قائم (عج) است و منظور از رکن (پشتیبان محکم) 313 نفر از یارانش هستند.

ح) امام باقر ع فرمود : امــام قـائـم (عج) داراى 313 نفر یــاور اسـت که این افراد از عجم هستند، برخى از آنها در روز بر روى ابر سوار شده و راه مى روند و به نام و پدر و اوصاف و نسب معروفند.

ط) دست خدا بالاى سر حضرت مهدى (عج) و یارانش است :

این مطلب از آیه شریفه «ان تنصروالله ینصرکم و یثبّت اقدامکم» استفاده مى شود.

ى) 50 نفر از 313 نفر یار مخصوص امام زمان (عج) از زنان هستند :

امام باقر (ع) مـى فـرماید : سوگند به خدا سیصد و اندى نفر مرد مى آیند که در میانشان 50 نفر زن هستند، آمدنشان همچون ابرهاى پاییزى است.
موضوع مطلب :

درباره وبلاگ

راه رسیدن به حضرت، یاد دائم آن بزرگوار است، یاد دائم و عدم غفلت لحظه‎اى از آن حضرت، آدمى را به محضر آن حضرت مى‎رساند. یاد دائم حضرت، کار مشکلى نیست حتى از تنفس فیزیکى بدن نیز آسان‎تر است. ... ولى همت مى‎خواهد... *_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_*_* تو گفتی که گنهکاران با شفاعت رسول آمرزیده می شوند ما عقب ماندگان از عصر ظهور پیامبر چه کنیم اگر مصطفای جاودانه تاریخ برایمان دست استغفار بر نیاورد؟
پیوندها
آمار وبلاگ
بازدید امروز: 28
بازدید دیروز: 88
کل بازدیدها: 386118